За що Путін мститься Харкову та до чого тут Одеса: експерт розповів, коли можливий повторний наступ росіян
Ситуація на сході України продовжує залишатися важкою. Активність ворога на фронті породжує чимало чуток. У соціальних мережах активно обговорюють можливий наступ ворога на Харків. Нібито росіяни сконцентрували там свої сили для можливого наступу на місто.
Постійні повітряні удари, яких завдає противник по Харкову, додають панічних настроїв. Президент України Володимир Зеленський навіть порекомендував тим мешканцям, хто виїхав до більш безпечних регіонів, поки не повертатися до міста.
Також ворог усе частіше натякає про можливий наступ на Одесу, а тим часом атакує місто ракетами та дронами, вбиваючи одеситів і маленьких дітей.
Сайт ТСН.ua з’ясовував, чи є загроза наступу на Харків, наскільки доречні чутки про можливість прориву оборони й наступу окупантів на Одесу та Київ.
Чи можливий наступ на Харків?
Військовий експерт Ігор Романенко згадує форум з безпеки фонду Конрада Аденауера, який проводився у грудні 2021 року в Харкові.
“Я був учасником цього форуму з безпеки. Тоді, на жаль, влада всіляко заперечувала можливість наступу росіян. На форумі я наголошував на високій вірогідності вторгнення. Всі наявні дані вказували на фінальний етап підготовки до наступу ворожих військ. Ба більше, тоді я наголошував, що угруповання ворога, яке стоїть на кордоні, націлене саме на Харків. Всі мої прогнози підтвердилися. 2022 року нам вдалося дати відсіч російським військам, які йшли на Харків. А після цього був контрнаступ і ворога вдалося відтіснити від міста”, – розповідає сайту ТСН.ua Ігор Романенко, військовий експерт, генерал-лейтенант у відставці, заступник начальника Генерального штабу (2006-2010 рр).
Експерт зазначає, що зараз ситуація навколо Харкова погіршується, ворог концентрує там свої сили.
“Росіяни застосовують свої резерви у вигляді озброєння та живої сили на Куп’янському напрямку і на прикордонні, але наразі ці дії не мають успіху. Щодо повітряних обстрілів Харкова, то тут, гадаю, причина криється у хворобливій психології самого Путіна. Він не може пробачити Харкову його відчайдушний спротив і відмову від усього російського. Це відверта помста. Тому вони завдають ударів по місту і надалі це робитимуть. Але це не означає, що окупанти вже завтра можуть розпочати масштабний наступ”, – зазначає Ігор Романенко.
Загроза залишається, але бракує сил
Він додає, що для наступу на Харків росіянам потрібні додаткові сили, а вони їх ще не зібрали в достатній кількості.
“Загроза наступу на Харків безумовно є. Окупанти не змінили свої плани щодо захоплення міста. Вони хочуть цього, як і хочуть повторити наступ, наприклад, на Київ. Але є велика різниця між бажаннями та реальними можливостями. Бойові дії зараз точаться на сході й півдні майже по всій лінії фронту, і це вимагає значних сил. Росіяни їх витрачають, завдяки відчайдушним діям наших оборонців. Тому я вважаю, що ворог навіть на оперативному рівні, не кажучи вже про стратегічний, не зможе зараз зібрали сили для наступу на Харків“, – запевняє Ігор Романенко.
Чи є загроза для Одеси?
Щодо можливого наступу на Одесу, то військовий експерт зазначає, що це місто для окупантів стоїть під №2 після Харкова.
“Для Путіна Одеса, як і Харків – сакральні цілі. Вже були спроби росіян провести десантну операцію щодо Одеси, але ці плани було зламано. Великі десантні кораблі Чорноморського флоту раз за разом ідуть на морське дно. Тому тут усе теж дуже далеко – від бажань росіян і реальності. Але ворог не відмовляється від думки захопити місто. По силах у них наразі немає такої можливості“, – додає Ігор Романенко.
Протидія і недопущення старих помилок
Військовий експерт зазначає, що зупинити наступ ворога можна лише активною протидією, а ще не допускати повторних помилок і вчитися на діях ворога.
“Зараз багато говорять про “витік” інформації щодо нашого контрнаступу торік. Вибачте, але про нього знали всі, навіть школярі. Про це розповідали всілякі експерти, детально розжовуючи – де та коли це має статися і що для нас стратегічно важливо. “Допомагали” навіть наші західні військові партнери, розповідаючи детально в медіа про стан наших бригад – кількість, озброєння тощо. Все це дуже добре чув і бачив ворог. Навіщо це було робити – загадка”, – підкреслює Ігор Романенко.
Він переконаний, що за цими розмовами ми надали росіянам достатньо часу, щоб надійно підготуватися до стратегічної оборони.
“Поки ми сміялися з російських “зубів дракона” і говорили в медіа про всі деталі контрнаступу, росіяни активно окопувалися, бетонували свої бліндажі, рили протитанкові рови, мінували підступи до них. Чим усе це закінчилося? Наш контрнаступ не відбувся. Росіяни встояли, виконали своє завдання. А ми змогли максимум – пройти лише їхню першу лінію оборони. Тому зараз нам потрібно тримати оборону, бо після Авдіївки ворог почав просуватися на захід”, – додає військовий експерт.
Чим і як зупинити ворога?
Ігор Романенко запевняє, що від наступу ворога нас порятують лише надійні оборонні рубежі, які необхідно достатньо швидко формувати.
“Нам потрібно будувати або завершувати зведення оборонних споруд. І в цьому мають бути задіяні не лише військові, а й усі цивільні структури. Про це неодноразово говорилося на засіданні Ставки. Перша лінія оборони має передаватися на облаштування військовим, а всі ресурси мають бути спрямовані на будівництво другої лінії оборони на ключових напрямках, і її потрібно будувати в “повний зріст”, тобто робити дуже міцною, яку не зможе пройти ворог”, – каже Ігор Романенко.
Військовий експерт підкреслює, що саме тому до ЗСУ потрібно залучати людей, які не можуть воювати з різних причин – релігійних, сімейних, фізичних, але ці люди зможуть копати та бетонувати окопи.
“Нам потрібен трудовий ресурс для будівництва оборонних споруд. Це маємо робити швидко – копати, бетонувати, вдосконалювати. Люди мають нарешті зрозуміти, що йде широкомасштабна війна і є конституційний обов’язок, який має виконувати кожен. Потужні оборонні рубежі потрібні на Харківщині, Одещині, Сумщині, Чернігівщині та в інших регіонах. Бо в разі відступу наших військ солдати мають займати саме такі надійні рубежі оборони, а не копати окопи під постійним обстрілами противника”, – зазначає Ігор Романенко.
Доведеться багато копати
За словами експерта, в поповненні ресурсу допоможе стовідсотковий військовий облік чоловіків від 18 до 65 років, а також облік військовозобов’язаних жінок. І це не означає, що цих людей одразу кинуть у бій. Мовляв, на війні не завжди потрібно стріляти, а ще й багато фізично працювати.
Він пригадує слова свого дідуся, який солдатом-водієм пройшов Другу світову війну.
“Дідусь казав, що на війні найскладніше – не танковий наступ чи повітряні удари авіації, а найважче – копати окоп під обстрілом противника. І вони копали окопи всі п’ять років. Накопали стільки, що можна було метро в багатьох містах побудувати. І не лише для себе їх рили, але й для техніки, бо якщо ти втратиш техніку, то тебе відправлять у штрафний батальйон. Зараз актуальність риття і копання окопів не змінилася. Наші захисники змушені їх копати під постійними обстрілами аби втримати оборону. Держава має всіляко допомагати в будівництві надійних оборонних споруд і передавати їх для потреб ЗСУ”, – підсумовує експерт.
Раніше сайт ТСН.ua розповідав як і чим оборонятимуть Київ у разі повторного наступу.
Читайте також:
Розпорошення ресурсу та план “Б”: експерт розповів, чому замінили Залужного і що чекає на Сирського
Росія готує новий наступ на Київ?: експерт розтлумачив заяву посіпаки Путіна
Масований обстріл: що могло бути ціллю Путіна і навіщо ракета летіла до кордону з Польщею