Під найбільшою загрозою — немовлята: в Україні поширюється небезпечна хвороба
В Україні зростає захворюваність на кашлюк. Найчастіше небезпечна інфекційна хвороба вражає дітей дошкільного та раннього шкільного віку.
Про це повідомило Міністерство охорони здоров'я у соціальній мережі Facebook.
Епідеміологи фіксують збільшення випадків захворювання на кашлюк з 2023 року. Статистичні дані показують, що за рік темпи поширення інфекції зросли майже у 20 разів.
За січень-лютий 2024 року кашлюк діагностували у 515 пацієнтів. За аналогічний період 2023 року було зафіксовано всього 27 випадків цієї хвороби.
Хворіють на кашлюк переважно діти – 95,9%. Більшість із них – малеча віком до 10 років.
Симптоми, шляхи передавання та небезпечні наслідки кашлюка
У Міністерстві охорони здоров'я України попередили, що кашлюк легко передається від однієї людини до іншої і є дуже заразним. Основний шлях передавання – повітряно-крапельний. Тобто хвора людина розповсюджує навколо себе збудників хвороби під час кашлю та чхання.
Хвороба є виснажливою для пацієнтів будь-якого віку та дуже ослаблює організм. Проте чим менше вік хворої людини, тим більше ризиків виникнення ускладнень.
У новонароджених дітей та немовлят віком до одного року інфекція зазвичай протікає дуже важко й може спричинити апное – тимчасову зупинку дихання, яка може призвести до смерті.
Симптоми кашлюка:
- перші прояви нагадують звичайну застуду (підвищена температура, нежить, кашель);
- приблизно за тиждень після початку захворювання кашель посилюється й набуває характер спазматичних нападів;
- у немовлят кашель може бути відсутнім, але час від часу спостерігається короткочасна зупинка дихання;
- тривалість захворювання – 4-8 тижнів, у важких випадках одужання може початися лише за пів року.
Профілактика кашлюка
У МОЗ нагадали, що на щастя, від кашлюка легко вберегтися шляхом своєчасної вакцинації. Щеплення проти кашлюка роблять усім дітям чотири рази – у віці 2, 4, 6 і 18 місяців.
Але якщо за якихось причин терміни щеплення були пропущені, їх можна зробити у будь-який час. Вакцинуватися від кашлюка також рекомендують майбутнім мамам у період з 16 до 32 тижня вагітності, незалежно від того, чи робили їм щеплення від кашлюка у дитинстві.
Також слід пам'ятати, що діагностувати кашлюк й призначити відповідне лікування може лише лікар. Самолікування у таких випадках, як правило, призводить до сумних наслідків.
Нагадаємо, минулого місяця зафіксовано спалах скарлатини в Одеській області, одна захворіла дитина померла через ускладнення.
Читайте також:
- Загадкова хвороба “Х”: інфекціоністка Ольга Голубовська розповіла про нову світову загрозу
- Спалах гепатиту А в Україні: що потрібно знати про небезпечну хворобу
- На Волині нещеплена двомісячна дитина померла від кашлюку