Російським чиновникам заборонили виїздити за кордон: у чому причина – Reuters
Російська влада опустила “залізну завісу” для чиновників, депутатів і працівників держструктур, забороняючи виїзд за кордон навіть до “дружніх” країн.
Про це повідомляє Reuters з посиланням на знайомі з ситуацією джерела.
Обмеження на поїздки, які були негласно запроваджені в РФ 2022 року, а потім закріплені офіційно наприкінці 2023-го, останнім часом стали ще жорсткішими.
Ініціатива цієї заборони походить від ФСБ. У російській спецслужбі вважають, що чиновники мимоволі можуть розголосити державні секрети або їх затримають та запропонують угоду, щоб розкрити “таємниці”.
Визначення “державної таємниці” в Росії є дуже широким, і після повномасштабної війни проти України було ще більше розширено.
До нього входить усе, що може завдати шкоди російській державі, включно не тільки з інформацією про військову сферу чи ядерну промисловість, а й з даними про резерви, виробництво та споживання природних ресурсів, експортними даними, певною економічною політикою, деякими науковими відкриттями та будь-якими подробицями про те, як захищаються секрети.
Російські чиновники бідкаються
“Нікуди не можна поїхати взагалі, навіть до Білорусі чи Узбекистану на травневі свята”, – скаржився один зі співрозмовників агентства.
За його словами, щоб перетнути кордон, держслужбовцям потрібен спецдозвіл, який, втім, видають лише у виняткових випадках.
Депутатам Держдуми заборонено залишати Росію взагалі. “Я не можу поїхати навіть до Мінська”, – нарікав працівник апарату нижньої палати російського парламенту.
За його словами, формально існує процедура отримання дозволу, але на практиці всі запити відхиляються.
Аналогічне правило запроваджене в міністерстві фінансів: дозволено лише поїздки по роботі. Співробітники силових структур – міністерства внутрішніх справ, ФСБ та Росгвардії – можуть провести відпустку в республіках колишнього СРСР, а також на Кубі, в Ірані, Сирії та КНДР.
Навіть подорожі до Китаю, який Кремль називає “стратегічним партнером” Росії, стверджуючи, що між країнами існує “безпрецедентно високий” рівень взаємодії, є під питанням. Причина – в загрозі арешту.
Трохи м'якші, за їхніми словами, обмеження в адміністрації президента. А от у деяких державних компаніях у співробітників уже навіть вилучено закордонні паспорти.
Нагадаємо, раніше повідомлялося, що у російських чиновників і співробітників державних компаній почали забирати закордонні паспорти, щоб вони не могли залишити країну.
Читайте також: