Відомий психолог назвав сім правил щасливого шлюбу та сімейного щастя
Професор психології Університету Вашингтона в Сіетлі, автор книги “Математика шлюбу” та розробник кодової системи SPAFF, яка на підставі зовнішніх ознак, мови та інтонації з точністю до 95% дає прогноз – чи будуть дві особи разом через 15 років чи ні, Джон Готтман запевняє, що запорукою стабільного та щасливого шлюбу є дружба.
Після розлучення 1986 року Джон Готтман відкрив лабораторію для дослідження кохання та шлюбів. Цікаво, який вигляд мала лабораторія кохання. Це була однокімнатна квартира з різноманітною технікою. За 14 років — саме стільки років тривало дослідження — у цій квартирі одна за одною жили 600 пар. Техніка фіксувала їхні розмови, жести, міміку. Все це було ретельно вивчено, проаналізовано Готтманом — у результаті з'явилася книга “Сім таємниць щасливого шлюбу”.
Джон Готтман впевнений, що запорукою вдалого шлюбу є дружні та партнерські стосунки, коли кожен із пари має цікавитися мріями одне одного та допомагати їх реалізувати.
Всі пари колись сваряться, з'ясовують стосунки. Важливо у такі періоди, на думку психолога, не бути занадто відвертими, згадувати все, що було колись. Не варто також під час загострення стосунків занадто критикувати другу половину.
На довговічність шлюбу впливає манера розмовляти з партнером. І якщо жінка звикла зневажливо закочувати очі, а чоловік регулярно допускає сарказм під час розмови з дружиною, то такі стосунки вичерпують себе.
Правила сімейного щастя
На думку відомого психолога, їх сім:
- Контролюйте свої висловлювання. Пари, які намагаються рідше критикувати одне одного, почуваються щасливішими та перебувають у стосунках довше.
- Проблеми обговорюйте делікатно. Багато розмов починаються з претензії, критики чи крику. Після такого старту дуже складно знайти конструктив і справді розв'язати проблему. За таких обставин все закінчується лише негативними емоціями.
- Прислухайтеся до партнера. Сімейне щастя можливе, якщо партнери йдуть назустріч одне одному, часом навіть жертвують своїми інтересами. Жінки у цьому сенсі гнучкіші, чоловікам доводиться навчатися цього мистецтва.
- Навчіть партнера поважати вас, ставте високу планку. Від самого початку покажіть партнеру, що не терпітимете зневагу. Відмова від такого ставлення до себе обох партнерів допоможе зробити шлюб більш вдалим.
- Навчіться вчасно зупинятися. Суперечки будуть завжди, навчіться завершувати їх, поки ситуація не стала критичною. Для цього використовуйте фрази “Я вдячна тобі за…”, “Я розумію, що тобі нелегко…” або “Це наша спільна проблема, але…” — розмова може піти зовсім в іншому напрямку. Якщо ви відчуваєте, що сварка неминуча, вийдіть до іншої кімнати на якийсь час і поверніться до обговорення питання в спокійному стані.
- Налаштовуйтесь на хороше. Думайте про хороше, говоріть приємні слова одне одному, діліться позитивом. У щасливому шлюбі подружжя говорить одне одному в 5 разів більше приємних слів, ніж неприємних.
- Звертайтеся по допомогу вчасно. За статистикою партнери “терплять” в нещасливому шлюбі 6 років, а після 7 років шлюб розпадається. Тому важливо, на думку вченого, вчасно звертатися до психолога.
Читайте також: