Підступний цистит: чому виникає ця хвороба і хто має до неї схильність
Якщо вам постійно хочеться до туалету і у вас погане самопочуття — це цистит. Найчастіше страждають жінки, що спричинено особливостями будови жіночого тіла. Хоча цистит може з'явитися також і у чоловіків. У третині випадків симптоми можуть перерости у хронічний стан, який може сильно заважати нормальному життю. Тому дуже важливо вчасно розпізнати ознаки циститу та отримати консультацію лікаря щодо лікування.
Що таке цистит і які його причини
Циститом називається запалення слизової оболонки сечового міхура, через що спричиняється порушення сечовидільної функції. Запалення викликається умовно-патогенним мікробіотом у районі піхви у жінок та нижніх відділах кишківника. Зокрема:
- деякими стрептококами;
- групою стафілококів;
- грибками роду Candida;
- кишковою паличкою;
- мікоплазмою;
- уреаплазмою.
Окремо лікарі виділяють цистит після сексу, який ще часто називають “хворобою медового місяця”. В такому разі він виникає через:
- диспареунію — під час статевого акту може з'являтися біль, через який несвідомо напружуються м'язи тазового дна та травмується уретра;
- часті закрепи через стан здоров'я чи неправильне харчування;
- малу кількість природної змазки;
- високий ph піхви (вище 5.0);
- синдром подразненого кишківника;
- гіпермобільність уретри, коли під час сексуального контакту вивідна протока зміщується;
- дистопію протоки уретри, коли сечовивідний канал розташовується надто близько від піхви.
Взагалі причини циститу можуть бути дуже різноманітними. Він може виникнути через стрес, нервування, втому, переохолодження органів малого тазу. На його появу може впливати як надмірна гігієна, так і її недостатність. У жінок часто провокує цистит перетримка сечі. Якщо довго терпіти і не йти до туалету, відбувається застій сечі та деякі зміни: застій крові, ішемія, недостатність кровонаповнення. Тоді бактеріям простіше проникнути у слизову оболонку.
Симптоми
Основними симптомами циститу можна назвати:
- печіння під час сечовипускання;
- різкі болі;
- сеча стає мутною;
- може підвищуватися температура;
- з'являється погане самопочуття;
- біль у промежині та в зоні лобка;
- поява так званих імперативних позивів, коли потрібно сходити до туалету просто цієї миті.
Часто симптоми з'являються протягом доби після того, як людина захворіла. Також буває цистит із кров'ю. Криваві виділення з'являються під час сечовипускання, вони супроводжуються різкими болями, печінням. В такому разі потрібно одразу звернутися до лікаря.
Цистит у жінок починається наступним чином:
- виникнення запалення у піхві (бактеріальний вагіноз, кольпіт);
- порушення балансу мікрофлори;
- поступове потрапляння інфекції до сечового міхура через уретру.
Якщо імунітет ослаблений, тоді починається запалення.
Хронічний цистит: особливості
Хронічний цистит — приховане запалення, яке найчастіше з'являється через недолікований чи погано пролікований гострий цистит. Він може утворитися після:
- самостійного лікування;
- неправильного чи неповного лікування;
- функціональних чи органічних змін в міхурі;
- зниження імунітету.
Рецидиви можуть виникати в перші 3-4 місяці після появи гострого запалення. В такому разі больові відчуття можуть бути мало виражені.
Діагностика
Цистит діагностується за симптомами і скаргами, також лікар може додатково призначити:
- аналіз сечі;
- загальний аналіз крові;
- бактеріологічний посів сечі;
- ультразвукове дослідження сечового міхура;
- дослідження мікрофлори піхви;
- інколи цистоскопію;
- інколи біопсію з дослідженням біоптату;
- огляд на гінекологічному кріслі.
Гінекологічний огляд може бути необхідним, щоб виявити розташування вивідної протоки уретри відносно піхви жінки. Також він потрібен, щоб виключити цистит, що з'являється на фоні гінекологічних проблем.
Як лікувати цистит
Назначається медикаментозне лікування, спрямоване на зменшення запалення. Тому використовуються:
- спазмолітики;
- антибіотики;
- сечогінні препарати;
- седативні ліки.
Якщо все робити правильно, то лікування циститу триває 5-8 діб. Інколи воно може затягнутися до 2-3 тижнів. Проходить воно в стаціонарних або амбулаторних умовах. Додатково лікарі рекомендують спокій, вживання рослинно-молочної дієти, виключення гострих страв і приправ, приймання достатньої кількості рідини (до 2 літрів). Якщо це цистит із кров'ю, також призначають гемостатики — препарати, які зупиняють кровотечу.
Для профілактики циститу рекомендується носити лише бавовняну білизну, яка не стискає тіло. Через синтетику можуть розвиватися і переноситися ближче до уретри бактерії.
Хто в зоні ризику захворіти на цистит
За словами лікаря-уролога Василя Рекрученка, найчастіше на гострий цистит страждають жінки в молодому віці та в передклімактеричний період, а чоловіки — у зрілому віці. Хронічний цистит часто буває причиною раку сечового міхура, тому важливо вчасно пройти огляд у лікаря.
Хворобу можна просто розпізнати за запахом, який є раптовим і неприємним.
Цистит у чоловіків та жінок часто з'являється в поєднанні з цукровим діабетом, захворюваннями статевих органів. У групі ризику ті люди, які змінюють статевих партнерів, перемерзають, не досипають. Також цистит часто з'являється під час вагітності через різку зміну гормонального фону. Хворобу вагітним рекомендовано одразу лікувати, тому що вона може викликати передчасні пологи.
Цистит у чоловіків не може бути первинним. Він завжди супроводжує інші захворювання: простатит, аденому передміхурової залози, сечокам'яну хворобу тощо. У жінок цистит може бути як первинним, так і вторинним.