По якому місту України РФ може запустити міжконтинентальну ракету та чи зіб’є її Patriot: думки експертів
Після низки тривожних новин про вірогідність найпотужнішого масованого обстрілу України найближчим часом про можливе застосування Росією, як експерименту, міжконтинентальної балістичної ракети РС-26 “Рубіж” по Україні та після тимчасового призупинення роботи деяких посольств у Києві через загрозу атаки ситуацію для ТСН.ua прокоментували військові експерти та джерела в Міністерстві оборони.
Що кажуть експерти про ракету “Рубіж”
“Востаннє посольства оголошували про своє закриття на початку повномасштабного вторгнення. Це було в лютому 2022 року. Сигнали, коли декілька посольств, зокрема посольство США, припиняють сьогодні свою роботу, є дуже тривожним “дзвіночком”. Рівень загрози колосальний”, – каже колишній речник Генштабу ЗСУ, військовий експерт Владислав Селезньов.
Він продовжує: “Ракета (РС-26 “Рубіж” – Ред.), безумовно, дуже потужна. Бойова частина – від тонни до двох тонн. Попередження не є випадковими. Щойно відбудеться старт, лунатиме сигнал повітряної тривоги. Рівень небезпеки дуже високий. Чи може пуск цієї ракети докорінно змінити ситуацію на полі бою? Я думаю, що ні. Я думаю, що це може бути такий собі сигнал з боку Путіна до колективного Заходу, мовляв, давайте швиденько зі мною домовляйтеся, бо я за себе не відповідаю”.
Нинішню ситуацію Владислав Селезньов оцінює як доволі тривожну.
“Але не вперше відбуваються ракетні атаки. ЦПД повідомляє про те, що Росія накопичила чимало ракет, в акваторії Чорного моря є носії “Калібрів” з ракетами. Три доби тому літаки відбомбилися, я думаю, що вони зараз напоготові для здійснення масштабної атаки. Ризик такий є, і сигнали повітряної тривоги не ігноруємо сьогодні і завжди”, – каже аналітик.
За словами Селезньова, заходи безпеки, до яких вдалися посольства, можуть бути пов’язані і з загрозою масштабної ракетної атаки.
“Зверніть увагу на те, якщо б у росіян було багато ракет Х-101/555, то вони б і далі використовували цю компоненту. Є проблема і з носіями ракет”, – резюмує він.
Вірогідність удару по Києву
Інший військовий експерт Роман Світан також оцінює ситуацію як тривожну, але зазначає, що панікувати не варто.
“Вірогідність використання будь-якої зброї, яка є в наявності у Росії, є. Але який сенс використовувати міжконтинентальну ракету, якщо відстань до цілі становить декілька сотень кілометрів? Його немає. У окупантів є ракети малої дальності. Але вони використовують середньої дальності по Україні, хоча їхня дальність 5500 км. Наче сенсу немає використовувати, проте вони їх використовують, зменшують дальність польоту за рахунок збільшення бойової частини. Але сенс удару міжконтинентальною ракетою може бути не лише військовим, а й політичним. Якщо російській “соловйовщині” треба буде показати потужність російських міжконтинентальних ракет, вони можуть її використати”, – каже експерт.
За словами Світана, ця ракета, як й інші ракети середньої та великої дальності, взагалі до цього часу не використовувалася.
“Більше половини російських засобів ураження до повномасштабного вторгнення не використовувалися. Тому технічно це можливо. Наскільки це небезпечно для нас? Ця ракета не дуже відрізняється від того ж “Кинджалу”. Комплекс Patriot зможе її знищити, тому що протиракети цієї установки контактні, для них однаковно, що збивати, за швидкістю вони перехоплять ці ракети”, – каже експерт.
На запитання про застереження від посольств, які працюють у Києві, Світан відповідає, що, ймовірно, іноземні дипломати та їхня розвідка отримали інформацію про загрозу від декількох джерел.
“Але буде чи не буде атака – це ще велике питання. У них дійсно накопичено багато ракет, десь для десятка атак. Треба бути вкрай обережними, коли є сповіщення про загрозу балістичних ракет”, – каже Роман Світан.
Посилені заходи безпеки
Як з’ясував ТСН.ua, деякі військові структури сьогодні також вжили посилених заходів безпеки для своїх співробітників. Резюмуючи, Світан каже, що якщо росіяни вирішать бити міжконтинентальною ракетою, то можуть вдарити туди, де немає засобів перехоплення: “Але якщо дивитися з політичної точки зору, вони можуть показати навіть збиту ракету і розповісти, мовляв, навіть Patriot не захистив Україну від неї. Тобто, наприклад, запускати по Києву таку ракету військового сенсу немає, але якщо перед ними стоятиме політичне завдання, під Соловйова, то можуть намагатися вдарити і по Києву. А потім покажуть збиту ракету та скажуть, що вона “выполнила боевую задачу”.
Своєю чергою джерела ТСН.ua у військовій розвідці відповіли, що інформацією про підготовку пуску ракети РС-26 поки не володіють. Водночас військовослужбовці, обізнані щодо можливостей комплексу Patriot, розповіли нам, що сподіваються на те, що установка знищить і ракету, про яку зараз повідомляється.
“На початку повномасштабного вторгнення було невідомо, чи збиває “Patriot” “Кинджали”. Тепер усім відомо, що збиває”, – каже військовослужбовець.
Нагадаємо, в Києві тимчасово закриваються посольства чотирьох країн через загрозу масштабного російського удару. А Казахстан закликав громадян залишити Україну.
Читайте також: