Хвора на ДЦП 19-річна Валерія втратила всіх рідних і ледь не загинула через байдужість людей: шокувальна історія
19-річна Валерія з ДЦП після того, як впродовж року померли троє її дорослих опікунів, залишилася без підтримки. На межі виживання її виявив волонтер, а соцслужби про підопічну взагалі забули.
Про це йдеться у сюжеті кореспондентки ТСН Світлани Березівської.
19-річна дівчина з ДЦП втратила всіх рідних і жила в жахливих умовах
Безлад навколо, сміття, без кухні, туалету та водопідведення – в таких умовах майже рік жила 19-річна Валерія, дівчина з першою групою інвалідності.
“Бабуська померла, потім мама, а потім уже сестра”, – каже дівчина.
Історію дівчини розповів Олександр Шевцов – ветеран АТО. Він житель цього села і сам з ампутацією кінцівки. Його тут знають як волонтера, отже, часто звертаються по допомогу. Коли ж потрапив до неї додому – жахнувся.
“Я зрозумів, що воно смердить просто сечею, і запитав, куди ти ходиш, туалет. Вона каже – на відро. Потім я побачив грубу, біля якої куча взуття якогось. Вона каже, я ним топлю, тобто цю грубу. Все просто в смітті завалено”, – каже Олександр Шевцов.
Сусіди не звертали уваги на проблеми дівчини
Її родину в цьому селі на Житомирщині вважали неблагополучною. Жили вчотирьох – Валерія, її мама, сестра та бабуся, яка й доглядала за онукою з інвалідністю. Спочатку померла бабуся, а потім одна за одною мама і сестра. Оселя Валерії розташована на околиці села, але поряд чимало сусідів. За рік ніхто з них не звертав уваги на людину, якій потрібна допомога. Достукатися до них спробували й журналісти ТСН. Але ніхто не вийшов.
Її життя не можна було назвати закритим – весь час, навіть попри те, що складно ходити, в місцевій церкві дівчина допомогала плести маскувальні сітки для фронту. Сама вона про свої умови життя розповідає так: “Я привикла вже”.
Що кажуть соцслужби та чиновники
В соцслужбі кажуть – коли були живі рідні Валерії, додому їхніх працівників не пускали. А потім ніхто й не скаржився. Про умови, в яких живе дівчина, дізналися з соцмереж.
В історії Валерії з інвалідністю, яка залишилася наодинці зі своїми проблемами, втративши найрідніших опікунів, розібратися надзвичайно складно. Соціальні служби кивають на чиновників, а чиновники – на соціальні служби.
Як так могло статися, що людина, яка б мала бути на обліку, залишилася сам на сам зі своєю проблемою, місцеві чиновники пояснюють так: справа Валерії Сікорської загубилася між списками соціально незахищених під час об'єднання громад. Відтак ніхто й не помітив, що після завершення початкової школи до середньої і старшої дівчина вже не ходила.
Так само було, коли Валерія залишилася сама. Про допомогу вона не просила, а небайдужих поруч не знайшлося.
ТСН розповіла історію Валерії заступниці міністра соцполітики
Історію Валерії ТСН переповідає заступниці міністра соціальної політики. Те, що це могло статися саме в селі, її дивує.
“Це, до речі, дуже сумна ситуація, тому що в селі всі один одного бачать. Тобто якщо немає соціальної служби, то є голова чи голова громади, обов’язково є працівники їхнього виконавчого апарату, цього адміністративного, і вони точно знають, яка сім’я потребує додаткової підтримки, хто має інвалідність”, – каже вона.
На наступний рік у державному бюджеті передбачено 6,7 млрд грн на соціальний захист людей з інвалідністю. Нині в Україні їх уже майже 3 мільйони. Частина грошей має піти на протезування, але чимала частка – на соцпідтримку, зокрема на домашній догляд, допомогу по господарству та консультування. Але важливо, що для отримання послуги людині необхідно самій звернутися до місцевого соціального органу або тепер уже через соціальний портал безпосередньо до Мінсоцполітики.
Після розголосу історії Валерії в соцмережах місцева громада виділила соцпрацівника, який їй домопогатиме, зокрема і з юридичних питань, адже через те, що дівчина була сама, вона вчасно не подала документи на оформлення спадщини. Тепер їй треба в суді доводити право власності на свою оселю.
Допомогли Валерії і волонтери – зібрали гроші і за кілька місяців, щоб встигнути до морозів, відремонтували їй дім. Відсвяткувала Валерія і свої перші входини. Її відвезли до салону краси, після чого офіційно презентували дім після ремонту.
Вона дуже дякує всім, хто допоміг і хто змінив її життя, і зізнається – вперше за рік не страшно зустрічати зиму.
▶ На YouTube-каналі ТСН можна переглянути за цим посиланням відео: НАЖИВО ТСН 1+1 НОВИНИ ЗА ВЕЧІР 29 ЛИСТОПАДА – П'ЯТНИЦЯ
Читайте також: