Традицію Щедрого вечора визнали нематеріальною культурною спадщиною України
Напередодні Нового року Міністерство культури та інформаційної політики України внесло “Традиції Щедрого вечора в Україні” до Національного переліку елементів нематеріальної культурної спадщини України.
Про це повідомили у пресслужбі Міністерства культури.
“Традиція щедрування жива: вона пройшла нелегкі випробування в нашій історії і збереглась завдяки її носіям, завдяки тим, хто її популяризував у різні часи. Водночас ми маємо тисячі прикладів, коли національна культурна спадщина надихала митців на створення сучасних творів з етнічними мотивами. Одним з найяскравіших таких проявів є “Щедрик” Миколи Леонтовича”, — зазначив т. в. о. міністра культури та інформаційної політики України Ростислав Карандєєв.
Традиції щедрого вечора України відбуваються у формі так званих новорічних обходів. Традиція має довгу історію, йдучи своїми корінням із дохристиянських часів і містить 12 обрядових страв, звичаї готуватися до Щедрого вечора, перевдягатися: “водити козу”, Маланку, щедрувати. І тут важливим є всесвітньо відомий твір “Щедрик””, зазначила дослідниця традицій української культури Марина Соботюк.
Читайте провідні новини дня:
- “Сиділи з ліхтариками і чекали”: провідниця та пасажири розповіли про момент удару РФ по вокзалу в Херсоні
- У Ростовській та Бєлгородській областях лунали вибухи: росіяни побідкалися на атаку БПЛА
- Данілов розповів про ситуацію в Мар'їнці: гірше, ніж у Бахмуті
Крім того, за словами першої заступниці голови МЗС Еміне Джапарової, зараз працюють над включенням “Щедрика” до Репрезентативного списку нематеріальної культурної спадщини людства.
“Наша мета — довести світові, що мелодія “Carol of the Bells” має насправді суто українське “громадянство”. Відповідно до правил ЮНЕСКО, одна з вимог для включення елементу до світового Списку — це його включення до національного переліку об'єктів нематеріальної культурної спадщини, тому сьогоднішня подія — важливий крок до світового визнання”, — розповіла Еміне Джапарова.
На сьогодні внесено до Національного переліку нематеріальної культурної спадщини України 88 елементів, серед яких є й ті, що стосуються новорічного циклу святкувань. А саме: Традиційний обряд Маланка села Белелуя Івано-Франківської області, Традиція повіншування Василів у селі Липівка Рогатинської територіальної громади Івано-Франківської області, Створення об'ємної сферичної різдвяної звізди села Мацьковичі.
Нагадаємо, нещодавно українські голубці визнали нематеріальною культурною спадщиною від Одещини. Це одна із основних страв місцевої кухні.
Читайте також: