Нестача ППО: експерти назвали загрози в разі першої ж масованої атаки Росії
На тлі нестачі ракет для систем ППО в Україні, про що недавно повідомив президент Володимир Зеленський, росіяни шукатимуть цілі в регіонах, де удари завдадуть найбільших збитків.
Таку думку в коментарі для ТСН.ua висловили військові експерти Владислав Селезньов та Олександр Коваленко.
“Те, що ми маємо обмежений ресурс ракет – це очевидно. Якщо було б інакше, то таких наслідків на Трипільській ТЕС і на Чернігівщині не було б. Але нам критично бракує не лише ракет, а й пускових установок, які мають захищати нашу країну. Це наша реальність, і вона пов’язана з тим, що наші західні партнери не поспішають передавати ті ракетні комплекси, які у них є”, – каже колишній речник Генштабу ЗСУ Владислав Селезньов.
Він додає, що все ж таки якась кількість ракет в України є.
“Традиційно вважається, що у нас надійно захищений Київ“, – каже Селезньов.
На запитання про те, чи буде тепер більш трагічною чергова масована ракетна атака росіян, Селезньов відповів так:
“Роблячи масовану атаку, росіяни обирають декілька ключових для себе об’єктів. За рахунок масованого застосування дронів і ракет намагаються притиснути нашу систему ППО. Вони намагатимуться вчинити нові терористичні акти за рахунок масованого застосування ракет і дронів”, – зауважує Селезньов.
Він додає: “Я не думаю, що для росіян новиною є те, що у нас мало ракет. У них так само працює розвідка, аналітики в Генштабі”.
Резюмуючи, Владислав Селезньов каже, що у росіян є незмінна мета – нищити, зокрема, й газову інфраструктуру.
“Три прильоти по центру зберігання газу під землею в районі Стрия – це системна планомірна робота, яка спрямована на руйнування нашої інфраструктури. Росіяни використовують таку кількість ракет, яка доступна для бойового застосування. Але вони змінили тактику – не гатять ракетами по всій території України “на авось”, а спрямовують на визначені об’єкти. На енергетичну інфраструктуру, оборонну промисловість, військові об’єкти”, – каже експерт.
Своє чергою військово-політичний оглядач групи “Інформаційний спротив” Олександр Коваленко каже, що, наприклад, сьогоднішнє влучання ракет по об’єктах у Чернігові повторює ситуації, які були тут і раніше.
“Іскандери” тут не збивали ніколи. Так само, як ніколи не збивали під Харковом, так само, як ніколи не збивали під Дніпром, у Запоріжжі та Одесі. Тобто “Іскандери” збивають лише в районі Києва. Ось і все. Тут питання не в кількості ракет. В цьому разі питання захисту великих міст, міст-мільйонників а також зон між містами-мільйонниками від балістичних ракет відповідною компонентою ЗРК”, – каже Коваленко.
Він додає: “Якщо ми говоримо про захист від крилатих ракет дозвукового типу, то за це відповідають, наприклад, радянські комплекси та західні. Для них не вистачає ракет, з цим дефіцит, особливо для радянських комплексів. У Заходу немає радянських ракет, щоб передавати їх Україні. Саме тому ще 2023 року йшлося про модернізацію ЗРК “Бук”. Але наразі вона не реалізована настільки, щоб могла повністю замінити, компенсувати та захистити. До Чернігова ракета прилетіла не тому, що у нас немає ракет, а тому що нічим прикривати Чернігів від балістики. Так сам, як і Одесу. Це більш глибинна проблема. Не вистачає не лише ракет, а й комплексів відповідного ешелону, щоб створити “парасольки” над містами”.
Якщо незабаром нова масована атака
На думку Олександра Коваленка, росіяни наразі неспроможні здійснити масовану атаку, яка б чимось відрізнялася від попередніх.
“Вони не можуть зараз реалізувати більш масовану ракетну атаку, ніж ту, яка була, наприклад, 28 грудня 2023 року”, – каже Коваленко.
Він продовжує: “У другій половині березня ми бачили системність ракетних ударів, але чогось більшого вони не зроблять, тому що у них не вистачає відповідної ракетної компоненти Х-101/555. Але з іншого боку, вони вивчають, де у нас слабкі місця, де ми можемо відповідати, а де не можемо“.
Резюмуючи, Коваленко каже, що наразі росіяни, вочевидь, займаються активною розвідкою.
“Тому загроза може бути в тому, що вони не просто використовуватимуть кількісний фактор для ударів, а робитимуть акцент на якості. Тобто обирати саме ті локації, де ці удари будуть найуспішнішими для них. Ми бачимо, що зараз вони намагаються по Києву не бити, тому що розуміють – тут працює ешелонована ППО, яка має високий рівень ефективності. Можуть бити по регіонах, які менш захищені. І саме розвідкою вони займаються від середини березня“, – каже Коваленко.
Читайте також: