Як боротися з личинкою хруща без хімії: дієві народні методи
Чому хрущі шкідливі
Цей шкідник поширений по всій території України, тому йому не стають на заваді кліматичні умови. Залежно від наявності харчування та температурного режиму, хрущ розвивається в дорослу особину 3-4 роки. В південних регіонах цей період становить близько трьох років, а в північних — чотирьох.
Спочатку комаха відкладає в ґрунт яйця, які дозрівають протягом місяця, а потім перетворюється на личинку. На першому році життя вона харчується переважно гумусом, але далі її ненажерливість та апетити значно зростають.
Личинки хрущів починають пошкоджувати корінці рослин (особливо малини, суниці, полуниці тощо), овочів і квітів. Вони можуть не просто зіпсувати саджанець, а повністю знищити його. Дорослі особини також їдять листя, зав'язі, квіти, а інколи і плоди.
Види хрущів: які можна зустріти в Україні
Щоб зрозуміти, як боротися з личинкою хруща в домашніх умовах, потрібно дізнатися, які види цих комах поширені в Україні:
- травневий хрущ — полюбляє пухкі ґрунти, віддає перевагу лісистій місцевості, часто облаштовується біля річки. Личинки хруща травневого ласують корінцями черешень, вишень, яблунь, абрикос, груші і слив.
- червневий хрущ — переважно живе у твердому ґрунті, що відрізняє його від першого виду. Личинка розвивається від 10 місяців до 2 років, за цей час поїдає листя і коріння сосни, тополі, бука, хризантеми, бузка, жоржини і пагони хлібних злаків.
- польовий хрущ (красун) — найчастіше зустрічається в польовій зоні. Всеїдний шкідник, який найбільше полюбляє псувати зав'язі зернових, коріння буряків і соняшників, бульби картоплі, інколи їдять листя яблунь, слив, груш.
Найкраще використовувати хімію і народні засоби від личинок хруща теплої пори року — тоді вони максимально наближаються до поверхні ґрунту.
Як позбутися личинок хруща на полуниці і не тільки
Щоб відлякати шкідника, на ділянці висаджують люпин багаторічний. Він є не лише чудовим сидератом, але й справжньою отрутою для хрущів. Також хрущів відлякує гірчиця, бузина, рослини сімейства хрестоцвітів.
Здавна для боротьби з личинками хрущів використовували рослини, які здатні накопичувати азот — наприклад, білу конюшину. Додатковим бонусом від її вирощування є ще й покращення якості ґрунту.
Які ще народні засоби від личинки хруща існують:
- поливання ґрунту настоєм з лушпиння цибулі — щоб приготувати суміш, потрібно взяти 1/3 відра лушпиння цибулі і залити водою до повного заповнення тари. Настоювати протягом 5 днів, а безпосередньо перед поливанням ділянки розвести водою (співвідношення 1:1). Замість лушпиння цибулі можна використовувати лушпиння часнику;
- перекопування землі на штик лопати — від осені і протягом всього вегетаційного періоду потрібно час від часу розпушувати ґрунт, щоб личинки, яйця і хрущі гинули від механічного впливу;
- нашатирний спирт від личинки хруща — у відро води додати 100 г харчової соди і 2 столові ложки нашатирного спирту. Рідиною рекомендовано поливати рядки в період цвітіння картоплі;
- розчин для полуниці — його готують так: на 10 літрів води додають по 20 мл аміаку і поливають міжряддя полуниць чи суниць.
В разі екстреної ситуації можна вдатися до хімічних засобів — інсектицидів.
Читайте також: